728 x 90

مایک پمپئو متعهد به افزایش فشار اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران شد

مایک پمپئو متعهد به افزایش فشار اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران شد
مایک پمپئو متعهد به افزایش فشار اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران شد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲ فروردین ۹۷ گفت آمریکا فشار اقتصادی و سیاسی علیه دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران را که خواهان گسترش نفوذش در سراسر خاورمیانه است را افزایش خواهد داد.

وی که با فاکس‌ نیوز مصاحبه می‌کرد گفت:‌ «در حالی‌که ما در فکر تلاش برای افزایش فشار علیه رژیم ایران هستیم، شما شاهد بوده‌اید که ما شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران را در عراق لیست‌گذاری کردیم».

« شما شاهد بودید که ما سرکردگان ارشد سپاه پاسداران را لیست‌گذاری کردیم، شما دیدید که ما نهادهای مالی و عوامل مالی درگیر در جابه‌جایی پولهای غیرقانونی در حمایت از شبه‌نظامیان حوثی و حزب‌الله را لیست‌گذاری کردیم...

این دولت اقدامات جدی را در برابر تلاشهای گسترده ایران برای گسترش نفوذش انجام داده است و ما به این کار ادامه خواهیم داد.»

لازم به ذکر است که نیویورک تایمز روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۹۷ نوشت مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و تنی چند از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی را که توسط سپاه پاسداران تشکیل شده به‌عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند.

این نشریه تصریح کرد آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروهها هستند، مشمول مجازاتهای آمریکا خواهند شد.

در همین رابطه وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز گذشته گفت که سرگرم بررسی موضوع و همچنین گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی از جمله سپاه پاسداران است.

وی همچنین بعید ندانست که گروه‌های مشابه دیگری به فهرست سیاه سازمانهای تروریستی اضافه شوند.

نیویورک تایمز نوشت که با وجود مخالفت وزارت دفاع آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور در ماه جاری یک گروه شبه‌نظامی عراقی را به فهرست سیاه گروه‌های تروریستی اضافه کرد.

این گروه‌های شبه‌نظامی عراقی که توسط سپاه پاسداران تعلیم دیده یا تشکیل شده‌اند بعضاً از حمایت مالی دولت بغداد برخوردار هستند.

در همین باره هفته گذشته، نخست‌وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه آمریکا دربارۀ شبه‌نظامیان شیعه عراقی، گفت: "مقامات آمریکا آزادند هر تصمیمی که مایلند بگیرند، اما، ملاحظات آنان با مشاهدات ما فرق دارد."

در ضمن دولت آمریکا، به حکومت عراق فشار می‌آورد که از خرید گاز رژیم ایران خودداری کرده و تحریم‌های آمریکا علیه این رژیم را به اجرا بگذارد. این فشارها در ماههای گذشته تنش میان بغداد و واشنگتن را افزایش داد. دولت بغداد معتقد است که توقف خرید گاز از ایران خطر وقوع شورش در عراق را افزایش می‌دهد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نوشته است که هدف سفر جاری مایک پمپئو به خاورمیانه در اصل مقابله با سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت حکومت تهران است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات